DİKEY TARIM

DİKEY TARIM

TARIMA FARKLI BİR BAKIŞ: DİKEY TARIM 

Dikey tarım, birçok olumsuz etkiye maruz kalan dünyamızda en çok ihtiyaç duyulan tarımsal üretim yöntemidir. Dikey tarımla dar alanda daha çok verim sağlanması hedeflenmektedir.

Dikey tarımda tarım ürünleri dikey olarak yerleştirilerek, iklim koşullarından daha az etkilenecek ve daha çok verim sağlanacak şekilde tarımsal üretim yapılmaktadır.

Dar alanda maksimum ürün elde edilir; örneğin, bir binanın dış cephesinde sıralanarak ya da bir depoda borular üzerine yerleştirilerek üretim sağlanmaktadır. 

Dikey tarım yöntemleri birçok farklı yöntemle yapılmaktadır. Dikey uzantılı borular içine toprak doldurulması yöntemiyle de yapılabilirken topraksız olarak da yapılmaktadır.

Topraksız tarımda yetiştirme ortamının en uygun koşullarda olması gerekmektedir.

Bunu sağlamak için, kontrollü çevre tarımı (CEA) uygulamaları ile dikey tarım yapılmaktadır.

CEA yöntemiyle üretilen ürünün, yetiştirme koşullarının en uygun şekilde düzenlenmesi için kontrollü bir ortam sağlanmaktadır.

Bitkiden en iyi verim alınabilecek ortamı sağlayabilmek amacıyla hareket edilmektedir.

Böylelikle bitkinin gelişimine etki edecek sıcaklık, nem, ışık, su gibi faktörlerin kontrolü sağlanmaktadır.

Dikey tarımın CEA yöntemi uygulanarak yapılmakta olduğu alanlarda, gelişmiş havalandırma ve aydınlatma sistemleriyle bitkiler için en uygun ortam oluşturulup çevresel faktörlerin olumsuz etkisi azaltılmaktadır.

Dikey Tarım Yöntemleri

Dikey tarım alanlarında en fazla kullanılan yöntem suda bitki yetiştirme yöntemi olan hidroponik sistemlerdir.

Hidroponik dikey tarım alanlarında farklı element, besin ve minerallerin olduğu bir sıvı, dikey borular aracılığıyla aktarılır ve bitkilerin kökleri sıvının içine yerleştirilerek sıralanır. Çakıl taşı, kum, talaş gibi malzemeler kökleri desteklemek için kullanılabilir. 

Hidroponik sistemlerle su ürünü yetiştirilmesini birleştirerek kurulan farklı bir tarım üretimi de yapılmaktadır. Bu üretimde doğanın döngüsü kopyalanarak verim sağlanmaktadır.

Havuzlarda balıklar beslenerek havuzda bulunan su tarım üretiminde kullanılmaktadır. Suyun içerisinde çeşitli organizmalar mevcuttur, zengin besin maddesi içerdiğinden bitkiler için besleyici temel unsurdur.

Bu su, bitkilere ulaştırılmadan önce biyolojik filtreleme işlevinden geçirilerek besleyiciliği daha da arttırılmaktadır.

Su, bitkilere ulaştıktan sonra geri dönüşüm sistemiyle tekrar havuza gönderilmektedir. Bu şekilde bir döngü oluşturulmaktadır. Ayrıca bu sistem, ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu bakımından daha yüksek verimlilik sağlamaktadır.

Dikey tarımda kullanılan farklı bir yöntem de aeroponik sistemlerdir. Fazla yaygın olmayan bu yöntem, ortamdaki havaya bitkileri besleyici maddelerin salınarak tarımsal üretimi amaçlamaktadır.

Su veya toprağa ihtiyaç duyulmadan yapılan bu tarımsal üretimde besin çözeltisi, bitki köklerine sis ya da buhar şeklinde ulaştırılmaktadır.

Bu sistemde bitkiler, daha sağlıklı ve daha besleyici nitelikte yetiştirilmektedir. 

Dikey tarım, gelecek vaat eden sürdürülebilir bir sistem olarak dikkat çekmektedir. Bu sistemlerde su ve gübre gibi maddelerin verimli bir şekilde kullanılması olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Bu sistemin çevresel faktörler açısından doğayı koruyuculuğu bulunmaktadır. Topraksız tarım yapılabilmesi ile haşere sorununa da çözüm sunmaktadır.

Ayrıca hasat sırasında akıllı tarım uygulamasıyla hareket edildiğinde daha az fire verilmektedir.

Bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda dikey tarımın ilerleyen zamanlarda daha ön plana çıkacağı düşünülmektedir.