Üç bakanlı kritik toplantı! Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) devreye sokuldu...

Üç bakanlı kritik toplantı! Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) devreye sokuldu...

Üç bakanlı kritik toplantı! Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) devreye sokuldu...

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada ve tarımda, üretimden tüketime arzdan, talebe tüm zinciri dijital ortama taşıyacak bir sistem geliştirmiştir. Dijital Tarım Pazarı'nı (DİTAP) devreye sokuldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de (TOBB) desteklediği Dijital Tarım Pazarı ile tarımın tüm paydaşları artık tek bir platformda bu ortam sayesinde buluşacak. Tarımsal arz ve talebin "dijital pazaryeri" yaklaşımı ve sözleşmeli tarım uygulaması ile buluşmasını sağlayacak olan DİTAP, üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, aynı zamanda daha fazla kazanç elde etmesini tarım endüstrisinin istediği nitelikte tarımsal ürün bulmasını ve tüketicinin de bu tarımsal ürünlere daha ucuza ve daha maliyetsiz olarak ulaşmasını sağlayacak. www.ditap.gov.tr adresi üzerinden DİTAP'ı kullanan tarım sektörü paydaşları bankaların sözleşmeli tarım kapsamında oluşturulan destekleyici kredi fırsatlarından da yararlanabilecektir.

ÜÇ BAKANLI DİJİTAL BASIN TOPLANTISI

DİTAP'ın lansmanı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin ev sahipliğinde, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da katıldığı on-line basın toplantısı ile yapıldı. DİTAP'ın planlı tarımda bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ilk etapta Türkiye'nin sebze-meyve üretiminin yüzde 10'luk kısmının DİTAP üzerinden geçmesinin hedeflendiğini söyledi. Pakdemirli şöyle konuştu:

"DİTAP ile tarımsal üretimde üretici ve tüketiciyi buluştururken, tarımsal üretimin de sözleşmeli tarım modeli sayesinde daha düzenli hale getirilmesi mümkün olacaktır. Tohumdan, çatala tüm zincirin takip edilebildiği, sürdürülebilir üretimin sağlandığı bu sistem sayesinde küçük çiftçi, büyük çiftçilerimiz ile aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşacak. Üreticiyi koruyan, tüketiciyi kollayan bu sistem sayesinde tarımsal üretim zincirinde sıfır atık da mümkün hale gelecek. Dünyada üretilen her 3 tarımsal ürünün biri çöpe atılıyor ve israf edildiği aşikardır. DİTAP, tarımsal üretim zincirinde etkin planlayarak sayesinde ürünün bu israfını da ortadan kaldıracağını bildirmiştir.