Fidan, yetiştirilmesi için toğrağıyla birlikte taşınan ve farklı bir yere dikilen yeni yetişen ağaç olarak tanımlanmaktadır. Tanımı oldukça net olsa da, fidan yetiştirme işlemi, konu hakkında epey bilgi sahibi olmayı gerektirmektedir. Zira fidanlar bodur fidanlar, yarı bodur fidanlar, tüplü fidanlar, açık köklü fidanlar ve sertifikalı fidanlar gibi farklı niteliklerle fidan dikmek isteyen kişilerin karşılarına çıkmaktadır. 

Sertifikalı fidan, Tarım Bakanlığı tarafından gerekli onayları alan ve Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından kontrol edilerek gerekli belgeleri almaya hak kazanmış olan fidanlardır. Bu fidanları tercih etmek sağlıklı olduğu kanıtlanmış fidanları tercih etmek anlamına gelmektedir. Hastalıklarla uğraşmak istemeyen kişiler bu fidanları seçmeye özen göstermektedirler. 

Tüplü fidanlar ise kökleri toprak içerisinde olan ve bu şekilde poşetlenerek satışı yapılan fidanlardır. Bu fidanlar dikilmeye hazır halde satılırlar ve yılın her mevsiminde dikilebilirler. Tüplü fidan çeşitleri nakil edilmeleri esnasında solgunlaşabilirler ancak bu durum dikildikleri zaman tersine dönmektedir. Poşet içerisinde oldukları için aynı cins açık köklü fidanlara göre daha kısa görünmeleri de bir o kadar normaldir. Bu durum da aynı şekilde dikildikleri zaman düzelmektedir.

Açık köklü fidanlar, isminden de anlaşılacağı üzere kökleri açık bir şekilde satışı yapılan fidanlardır. Bu fidanlar yılın yalnızca 6 ayında dikim için uydundurlar. Ekim ayının sonunda dikilmeye başlanabilen fidanlar, Mart ayının sonuna gelindiğinde dikim işlemleri bitecek şekilde planlanarak dikilmelidirler. Dikilecekleri yere ulaştırılmaları esnasında köklerinin zarar görebilme ihtimalini ortadan kaldırmak, özel bir ilaçlı suya batırılmaları ile mümkün olmaktadır.

Bodur meyve fidanı olarak adlandırılan ve sıklıkla tercih edilen fidanlar, kökü bodur etkisi yaratan fidanlardır. Bu fidanların meyveleri normal boydaki ağaçların meyveleri ile aynıdır. Ancak bodur fidanların meyve vermeye başlaması çok daha çabuk gerçekleşmektedir. Aynı zamanda bodur yapıları sayesinde aynı alana daha fazla dikim imkanı sağlamaktadırlar. Yarı bodur fidanlar ise, isminden de anlaşılabileceği üzere, standart fidanlar ile bodur fidanlar arasında bir ölçüye sahip olan fidanlardır.

Fide ise, sera ya da tarlada yetiştirilmek üzere bir yerde büyütülen ve başka bir yere dikilen genç sürgünlere ya da bitkilere verilen isimdir. Fidelerin de fidanlar gibi aşılı çeşitleri bulunmaktadır. Aşılı olan fideler, hastalıklara karşı bir hayli dayanıklı dayanıklı olmakla birlikte verimi de aşısız fidelere kıyasla çok daha yüksek olmaktadır. Fide, dikilmeden önce mutlaka dikilecek fidenin uygun dikim şekline ve uygun dikim aralıklarına bakılmalıdır. Her fide aynı dönemde dikilmeyeceği gibi, her fide her dönemde seraya ya da tarlaya da dikilmemelidir.

yerimden.com kullanıcı sözleşmesi